Program Sarbatorile Iasului (2008)

October 8th, 2008

Sfanta ParaschevaCu ocazia sarbatorilor Iasului, Primaria Iasi, va invita la o serie de evenimente in perioada 5 – 15 Octombrie 2008, ce vor marca cei 600 de ani atestati documentar, ai orasului Iasi.

Sarbatorile Iasului – Duminica 5 Octombrie 2008

09.00-19.00: Muzeul Unirii – Simpozionul National “Monumentul – Traditie si Viitor” – Organizator: Complexul Muzeal National “Moldova”, Muzeul Unirii Iasi
10.00: Palatul Culturii, Sala “Henri Coanda” – Deschiderea oficiala a Salonului International de Carte Romaneasca – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00-19.00: Universitatea de Arte “G. Enescu” – Bienala Internationala de Arta Contemporana PERIFERIC 8 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia VECTOR, Universitatea de Arte “G. Enescu” Iasi
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00: Baza sportiva FEFS – Concurs atletism – Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi
10.00-19.00: Str. Lapusneanu – Salonul Muzicii Mecanice – Organizator: Galeriile Grumazescu
10.00: Sala CSM – Concurs tenis masa – Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00: Clubul Sportiv Politehnica – Concurs sah – Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi
10.00: Liceul “Dimitrie Cantemir” – Minifotbal – Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi
10.00: Gradina Botanica – Orientare turistica – Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mica – FITCT: Vrajitoarea pofticioasa (Teatrul “Luceafarul” Iasi, premiera) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
11.00: Teatrul “Luceafarul” – Festivitatea de deschidere a Festivalului International de Teatru pentru Copii si Tineret (FITCT) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
11.30: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Furtuna (Teatrul “Luceafarul” Iasi, premiera) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
12.00: Parcul Copou – Armonii de toamna, spectacol de varietati – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
13.00: Teatrul “Luceafarul”, Piata Unirii – Parada personajelor – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
13.00: Esplanada Teatrului “Luceafarul” – Vernisarea expozitiei de carte din cadrul Salonului International de Carte Romaneasca – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
16.00: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – Lansari de carte: eveniment – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
16.00: Ateneul Tatarasi – Spectacol de dans indian cu trupa “Shakti” – Organizator: Ateneul Tatarasi
17.00: Sala Mare a Primariei – Capsula Timpului: Inaugurarea monumentului “Iasi la 600 de ani” – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
17.00: Teiul lui Eminescu – Seara de poezie din creatiile participantilor la Salonul International de Carte Romaneasca – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
18.00: Ateneul Tatarasi – Spectacol de dans grecesc Ansamblul “Dionysos” – Organizator: Ateneul Tatarasi
18.00: Parcul Copou – Spectacolul “Batrinete fericita” – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
18.30: Baia Turceasca – FITCT: Lansare de carte “Antologia dramatIS” – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
19.00-21.00: strada Lapusneanu – Proiectie de muzica clasica – Organizatori: Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si libraria “Avantgarde”
19.00: Baia Turceasca – FITCT: 4×4 (Compania FaPt Iasi, premiera) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
19.00: Esplanada Palatului Culturii – Concert – Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Sarbatorile Iasului – Luni 6 Octombrie 2008

09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “(Re)cunoaste Iasul”, concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “Iasul tau”, concurs de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00-19.00: Universitatea de Arte “G. Enescu” – Bienala Internationala de Arta Contemporana PERIFERIC 8 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia VECTOR, Universitatea de Arte “G. Enescu” Iasi
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-19.00: Str. Lapusneanu – Salonul Muzicii Mecanice – Organizator: Galeriile Grumazescu
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “Iasi – capitala istorica si spirituala a Moldovei”, discutie panel, expozitie de desene, prezentare de referate, concursuri – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-11.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mica – FITCT: Hamlin (Compania Flexitoon, SUA) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
10.00: Muzeul Unirii – Masa rotunda: “Iasi – Cernauti ‘600, Repere istorice si culturale” – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
10.00: Biblioteca Academiei – Colocviul profesional: “Biblioteca in era electronica. Digitizarea” – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
11.00: Sala Mare a Primariei – Lansarea volumului “Iasii in sapte veacuri. Destin si devenire istorica” – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Facultatea de Istorie
11.00-14.00: Casa de Cultura a studentilor – Bienala Internationala de Arta Contemporana PERIFERIC 8 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia VECTOR, Universitatea de Arte “G. Enescu” Iasi
11.00: Biblioteca Judeteana – Lansari de carti prezente la Salonul International de Carte Romaneasca – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
11.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Facerea lumii (Teatrul Gulliver Galati) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
12.00-18.00: Baza sportiva USAMV Iasi – Cupa Toamnei: competitie interuniversitara la fotbal – Organizator: Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara
16.00: Centrul Cultural Francez – Masa rotunda: Interculturalitate si multilingvism in spatiul Europei Unite – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
16.00-20.00: Stadion – “IA SI marcheaza”, campionat de minifotbal intre institutii publice – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00-19.00: Primarie, str. Lapusneanu, Primarie – Alaiul Domnesc: sceneta “Atestarea orasului Iasi” – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Artis Show SRL
17.00: Muzeul Literaturii Romane – Lansari de carte: eveniment. Momente aniversare: Dan Manuca – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
17.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Petruska (Mariska Nord, Franta) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
19.00-21.00: strada Lapusneanu – Proiectie de muzica clasica – Organizatori: Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si libraria “Avantgarde”

Sarbatorile Iasului – Marti, 7 Octombrie 2008

09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “(Re)cunoaste Iasul”, concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “Iasul tau”, concurs de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-19.00: Str. Lapusneanu – Salonul Muzicii Mecanice – Organizator: Galeriile Grumazescu
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00: Hotel Ramada – Lansarea CARTEI ALBE a IMM-urilor din Regiunea Nord Est 2008 – Organizatori: Patronatul Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii Regiunea Nord Est si Primaria Municipiului Iasi
10.00: Bojdeuca “Ion Creanga” – Lansarea proiectului editorial: Opere. Ion Creanga – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mica – FITCT: Copacul bintuit (Christodulos Pafios, Cipru) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “Iasi – capitala istorica si spirituala a Moldovei”, discutie panel, expozitie de desene, prezentare de referate, concursuri – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10.30: Bojdeuca “Ion Creanga” – Ziua cartii pentru copii si tineret – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
11.00-14.00: Casa de Cultura a studentilor – Bienala Internationala de Arta Contemporana PERIFERIC 8 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia VECTOR, Universitatea de Arte “G. Enescu” Iasi
11.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Petruska (Mariska Nord, Franta) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
12.00-18.00: Baza sportiva USAMV Iasi – Cupa Toamnei, competitie interuniversitara la fotbal – Organizator: Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara
16.00-20.00: Stadion – “IA SI marcheaza”, campionat de minifotbal intre institutii publice – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00-19.00: Primarie, Podu Ros, Nicolina – Alaiul Domnesc – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Artis Show SRL
17.00: Casa Memoriala “Mihail Sadoveanu” – Lansari de carti prezente la Salonul International de Carte Romaneasca – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
18.00: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – Clubul fotografilor, proiectii de fotografii din Iasi – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
18.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mica – FITCT: Faust (Teatrul Tandarica Bucuresti) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
19.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Taxi Vinil (Teatrul Ariel Tirgu Mures) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
19.00: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – Vernisaj expozitie de arta fotografica – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
19.00-21.00: strada Lapusneanu – Proiectie de muzica clasica – Organizatori: Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si libraria “Avantgarde”
20.00: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – Spectacolul “Pic-nic pe campul de lupta” de Fernando Arrabal – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi

Sarbatorile Iasului – Miercuri 8 Octombrie 2008

09.00: Liceul cu Program Sportiv, Colegiul Economic Administrativ 1si 2, Liceul “D. Cantemir” – Programul “Scriitorii in scoli”: intilnire-dialog – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “(Re)cunoaste Iasul”, concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “Iasul tau”, concurs de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00-19.00: Str. Lapusneanu – Salonul Muzicii Mecanice – Organizator: Galeriile Grumazescu
10.00: Palatul Culturii, Sala “Henri Coanda” – Academicieni in Agora – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi – Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mica – FITCT: Alba ca Zapada (Teatrul Puck, Cluj) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “Iasi – capitala istorica si spirituala a Moldovei”, discutie panel, expozitie de desene, prezentare de referate, concursuri – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
11.00-14.00: Casa de Cultura a studentilor – Bienala Internationala de Arta Contemporana PERIFERIC 8 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia VECTOR, Universitatea de Arte “G. Enescu” Iasi
11.00: Palatul Culturii, Sala “Henri Coanda” – Moment aniversar: “Doi poeti – doua generatii: Horia Zilieru – Nicolae Dabija” – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
12.00: Palatul Culturii, Sala “Henri Coanda” – Spectacol de muzica si poezie – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
12.00-18.00: Baza sportiva USAMV Iasi – Cupa Toamnei, competitie interuniversitara la fotbal – Organizator: Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara
13.00: Palatul Culturii, Sala “Henri Coanda” – Gala laureatilor Salonului International de Carte Romaneasca – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
16.00-20.00: Stadion – “IA SI marcheaza”, campionat de minifotbal intre institutii publice – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00-19.00: Primarie, Str. C. Negri, Pta Romano-Elena – Alaiul Domnesc – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Artis Show SRL
17.00: Esplanada Teatrului National – Spectacolul “Chirita si ceilalti” – Organizator: Teatrul National Iasi
17.00: Parcul Copou – FITCT: Solista (Rocamora, Spania) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
18.30: Ateneul Tatarasi – Spectacole de opera “Amicii la Five o’clock” si “O noapte furtunoasa” – Organizator: Opera Nationala Romana Iasi
18.30: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – “Underground muzical iesean 1970 – 1990” – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
19.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Teruel (Interface, Elvetia) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
19.00-21.00: strada Lapusneanu – Proiectie de muzica clasica – Organizatori: Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si libraria “Avantgarde”

Sarbatorile Iasului – Joi 9 Octombrie 2008

09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “(Re)cunoaste Iasul”, concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “Iasul tau”, concurs de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “Iasi – capitala istorica si spirituala a Moldovei”, discutie panel, expozitie de desene, prezentare de referate, concursuri – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mica – FITCT: Povestea privighetorii (Volgograd, Rusia) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
11.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Solista (Rocamora, Spania) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
12.00-18.00: Baza sportiva USAMV Iasi – Cupa Toamnei, competitie interuniversitara la fotbal – Organizator: Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara
16.00-20.00: Stadion – “IA SI marcheaza”, campionat de minifotbal intre institutii publice – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00-19.00: Primarie, Piata Unirii – Alaiul Domnesc: sceneta “Atestarea orasului Iasi” – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Artis Show SRL
17.00: WTC – Deschiderea Salonului Municipal ARTIS 2008 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici, Hotel Europa
17.00-20.00: Esplanada Mimoza – Sarbatoare in cartierul Pacurari: spectacol pentru copii, muzica populara, concert si foc de artificii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
17.00: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – Spectacolul “Iasule mindra cetate”. Participa grupul vocal “Senior” – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
17.00: Parcul Copou – FITCT: Clovnii (Teatrul Luceafarul Iasi) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
18.30: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – “Jazz-ul in Iasi 1960-2008” – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
19.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Amour et contusion (Ma Compagnie, Franta) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
19.00-21.00: strada Lapusneanu – Proiectie de muzica clasica – Organizatori: Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si libraria “Avantgarde”
20.00: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – Spectacolul “Next” – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi

Sarbatorile Iasului – Vineri, 10 octombrie 2008

08.00-19.00: strada Lapusneanu – “Arta in strada!”, expozitii de pictura – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si Uniunea Artistilor Plastici Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “(Re)cunoaste Iasul”, concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “Iasul tau”, concurs de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “Iasi – capitala istorica si spirituala a Moldovei”, discutie panel, expozitie de desene, prezentare de referate, concursuri – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-23.00: str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui – Tirgul de Toamna – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-23.00: Esplanada Halei Centrale – Sarbatoarea Vinului – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-19.00: esplanada Palatului Culturii – Tirgul Mesterilor Populari – Organizator: Complexul Muzeal National “Moldova”
10.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mica – FITCT: Pinocchio ramine la scoala (Teatrul “Vasilache”, Botosani) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
10.00-14.00: Liceul Teoretic “Miron Costin” – “Dulcele tirg al Iesilor”, concurs de cultura generala privind obiectivele turistice si personalitatile iesene – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul Teoretic “Miron Costin”
11.00: Teatrul “Luceafarul”, sala mare – FITCT: Ivasyk – Telesyk (Teatrul Vinnita, Ucraina) – Organizator: Teatrul “Luceafarul”, Primaria Municipiului Iasi
11.00: Biblioteca pentru nevazatori – Ora de religie “Sfinta Parascheva, ocrotitoarea Moldovei” – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
12.00-18.00: Baza sportiva USAMV Iasi – Cupa Toamnei, competitie interuniversitara la fotbal – Organizator: Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara
16.00-20.00: Stadion – “IA SI marcheaza”, campionat de minifotbal intre institutii publice – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00-19.00: Primarie, Str. Elena Doamna, Tatarasi, Esplanada Oancea – Alaiul Domnesc: sceneta “Atestarea orasului Iasi”, Opis Band, dans cu trupele Dance Planet.ro, Nokons, Vogue – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Artis Show SRL
17.00: WTC – Salonul Municipal ARTIS 2008 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici, Hotel Europa
17.00-20.00: Piata Voievozilor – Sarbatoare in cartierul Alexandru cel Bun, spectacol pentru copii, muzica populara, concert si foc de artificii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
17.00: Sala C.S.M. Iasi – Cupa Iasului la box – Organizator: Clubul Sportiv Municipal
18.00: Ateneul Tatarasi – Spectacol de dans experimental cu trupa “Coconite” – Organizator: Ateneul Tatarasi
18.00: Casa de Cultura a Studentilor – Lansarea volumului “Folclor Muzical din Moldova” – Organizator: Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Iasi
19.00: Teatrul Luceafarul – Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret – Organizator: Teatrul “Luceafarul”
19.00-21.00: strada Lapusneanu – Proiectie de muzica clasica – Organizatori: Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si libraria “Avantgarde”
19.00-21.30: Piata Unirii – Piata distractiei: editia medievala – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Artisevents
19.00-20.30: Galeriile de Arta Ateneul Tatarasi – Lansarea volumului “Universul Prieteniei – Toamna” si al romanului “Exmatriculat din viata” – Organizator: Asociatia “Universul Prieteniei”
20.00: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – spectacol de muzica rock sustinut de formatiile “Skepsis” si “Rava” – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi

Sarbatorile Iasului – Sambata 11 octombrie 2008

00.00-24.00: Parcarea Teatrului National – “Corturi pentru pelerini” – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
7.00-09.00: Catedrala Mitropolitana – Miezonoptica si Utrenia – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00-19.00: strada Lapusneanu – “Arta in strada!”, expozitii de pictura – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si Uniunea Artistilor Plastici Iasi
08.30-10.30: Str. Crisan, Str. Sf. Andrei, Str. Palat, Bdul. Stefan cel Mare si Sfint – Pelerinajul “Calea Sfintilor”, scoaterea in procesiune a Sf. Moaste a Cuvioasei Parascheva si racla cu 33 particele ale sfintilor – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00-21.00: Centrul Cultural Francez – Fotomaraton – Organizator: Centrul Cultural Francez
09.00: Palatul Copiilor, sector Saulescu – Cupa Iasului, concurs judetean de sah – Organizator: Palatul Copiilor Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “(Re)cunoaste Iasul”, concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “Iasul tau”, concurs de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00: Satul de vacanta Parcovaci – Cupa Iasului, concurs de orientare – Organizator: Palatul Copiilor Iasi, Clubul Copiilor Hirlau
09.00-16.00: Parcul Voievozilor de linga Palatul Copiilor – Concursul sperietorilor de ciori – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Kalashnikov
09.30: Sala CSM Iasi – Cupa Iasului la scrima – Organizator: Clubul Sportiv Municipal
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00-14.00: Liceul “Al.I.Cuza” – Sesiune de comunicari stiintifice “Iasul cultural – Iasul personalitatilor” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-18.00: Sala Coloanelor, Facultatea de Teologie Ortodoxa – Expozitie de Biblii si Liturghiere vechi – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “Iasi – capitala istorica si spirituala a Moldovei”, discutie panel, expozitie de desene, prezentare de referate, concursuri – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi – Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-23.00: Esplanada Halei Centrale – Sarbatoarea Vinului – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-23.00: str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui – Tirgul de Toamna – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00: Lacul Dorobanti – Regata Iasului la canotaj – Organizator: Clubul Sportiv Municipal
10.00: Poligonul de tir cu arcul – Cupa Iasului la tir cu arcul – Organizator: Clubul Sportiv Municipal
10.00-19.00: esplanada Palatului Culturii – Tirgul Mesterilor Populari – Organizator: Complexul Muzeal National “Moldova”
10.00: Biblioteca Judeteana – Deschiderea expozitiei de carte de religie – Organizator: Biblioteca Judeteana “Gh.Asachi” Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10:00: Casa Studentilor – Caravana cicloturistica – Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi
10:00: Sala de gimnastica Pacurari – Concurs de gimnastica ritmica – Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi
10:00: Parcul Copou – Orientare turistica – Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi
10.00-17.00: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – “Maraton Cinematografic” – Organizator: Clubul Cinefililor
10.30: Curtea Catedralei Mitropolitane – Sfintirea apei si Sfintul Maslu – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.30-12.30: Catedrala Mitropolitana – Sfinta Liturghie – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.30: Bd. Stefan cel Mare – Parada ansamblurilor participante la Festivalul “Trandafir de la Moldova” – Organizator: Consiliul Judetean Iasi si Primaria Municipiului Iasi
10.30: Universitatea de Arte “G. Enescu” – Bienala Internationala de Arta Contemporana PERIFERIC 8 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia VECTOR, Universitatea de Arte “G. Enescu” Iasi
11.00-15.00: Piata Unirii – 600 de ginduri pentru Iasi – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
11.00-18.00: Piata Unirii – Festivalul folcloric “Trandafir de la Moldova” – Organizator: Consiliul Judetean Iasi si Primaria Municipiului Iasi
12.00-18.00: Baza sportiva USAMV Iasi – Cupa Toamnei, competitie interuniversitara la fotbal – Organizator: Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara
13.00: Sala CSM – Cupa de Toamna, concurs judetean de tenis de masa – Organizator: Palatul Copiilor Iasi, Clubul Sportiv Municipal
16.00-20.00: Catedrala Mitropolitana – Slujba de priveghere – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00-20.00: Stadion – “IA SI marcheaza”, campionat de minifotbal intre institutii publice – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00-19.00: Primarie, Str. Saulescu, Alexandru cel Bun, Piata Voievozilor – Alaiul Domnesc, sceneta “Atestarea orasului Iasi”, circul Globus, breakdance si capoeira – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Artis Show SRL
17.00: WTC – Salonul Municipal ARTIS 2008 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici, Hotel Europa
17.00: Parcul Copou – Sarbatoare in cartierul Copou: muzica de fanfara – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
18.00: Parcul Copou – Concert coral de muzica religioasa sustinut de corul Lyrodia – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
18.00: Ateneul Tatarasi – Spectacol de breakdance cu trupa “Voodoo People” – Organizator: Ateneul Tatarasi
19.00-21.00: strada Lapusneanu – Proiectie de muzica clasica – Organizatori: Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si libraria “Avantgarde”
19.00-21.30: Piata Unirii – Piata distractiei: editia medievala – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Artisevents

Sarbatorile Iasului – Duminica 12 octombrie 2008

00.00-24.00: Parcarea Teatrului National – “Corturi pentru pelerini” – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
07.00-09.30: Catedrala Mitropolitana – Miezonoptica, Acatistul Mintuitorului si Ceasurile – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00-19.00: strada Lapusneanu – “Arta in strada!”, expozitii de pictura – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si Uniunea Artistilor Plastici Iasi
09.00: Satul de vacanta Parcovaci – Cupa Iasului, concurs de orientare – Organizator: Palatul Copiilor Iasi, Clubul Copiilor Hirlau
09.00: Palatul Copiilor, sector Saulescu – Cupa Iasului, concurs judetean de sah – Organizator: Palatul Copiilor Iasi
09.30-12.30: Catedrala Mitropolitana – Sfinta Liturghie – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00-19.00: Str. Lapusneanu – Tirgul Colectionarilor – Organizator: Galeriile Grumazescu
10.00-12.00: Parcul Copou – Sarbatoare in cartierul Copou: muzica de fanfara – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-18.00: Sala Coloanelor, Facultatea de Teologie Ortodoxa – Expozitie de Biblii si Liturghiere vechi – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-23.00: str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui – Tirgul de Toamna – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-23.00: Esplanada Halei Centrale – Sarbatoarea Vinului – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10.00: Poligonul de tir cu arcul – Cupa Iasului la tir cu arcul – Organizator: Clubul Sportiv Municipal
10.00-19.00: esplanada Palatului Culturii – Tirgul Mesterilor Populari – Organizator: Complexul Muzeal National “Moldova”
11.00-15.00: Piata Unirii – 600 de ginduri pentru Iasi – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
12.00-18.00: Baza sportiva USAMV Iasi – Cupa Toamnei, competitie interuniversitara la fotbal – Organizator: Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara
13.00: Esplanada Teatrului National – Teatru social: Poveste din cartierul Alexandru cel Bun – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Centrul Diecezan CARITAS
15.00: Palatul Copiilor, sector Saulescu – Cupa Moldovei, concurs interjudetean de telegrafie viteza – Organizator: Palatul Copiilor Iasi
16.00-20.00: Catedrala Mitropolitana – Slujba de priveghere in cinstea Aducerii moastelor Sf. Apostol Andrei la Iasi – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00: Ateneul Tatarasi – Spectacol de dans sportiv prezentat de Clubul Vogue Dance – Organizator: Ateneul Tatarasi
16.00-20.00: Stadion – “IA SI marcheaza”, campionat de minifotbal intre institutii publice – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00-19.00: Primarie, Str. Lapusneanu, Parcul Copou – Alaiul Domnesc: sceneta “Atestarea orasului Iasi”, circul Globus, spectacol “Gladius Dei” – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Artis Show SRL
16.30: Casa de Cultura a Municipiului Iasi – Spectacolul de teatru “Vasilache si Marioara” sustinut de trupa Excelsior – Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi
17.00: WTC – Salonul Municipal ARTIS 2008 – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici, Hotel Europa
17.00-20.00: Esplanada Oancea – Sarbatoare in cartierul Tatarasi, spectacol pentru copii, muzica populara, concert si foc de artificii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
18.00: Ateneul Tatarasi – Spectacol de muzica prezentat de clubul de muzica al Palatului Copiilor – Organizator: Ateneul Tatarasi
19.00-21.00: strada Lapusneanu – Proiectie de muzica clasica – Organizatori: Asociatia “Alexandru Lapusneanu” si libraria “Avantgarde”
19.00-21.30: Piata Unirii – Piata distractiei, editia medievala – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Artisevents
20.30: Piata Unirii / Parcul Expozitiei / Parcare Iulius Mall – Caravana TIFF: proiectii de film in aer liber – Organizator: Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc
22.00-04.00: Str. Crisan – Ceaiul Pelerinilor – Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Sarbatorile Iasului – Luni 13 Octombrie 2008

00.00-24.00: Parcarea Teatrului National – “Corturi pentru pelerini” – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
07.00-11.00: Catedrala Mitropolitana – Miezonoptica, Acatistul Sf. Apostol Andrei, Ceasurile si Sfinta Liturghie – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00-14.30: Platou Universitatea “P. Andrei” – Festivalul Zmeelor – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Kalashnikov
08.00-19.00: strada Lapusneanu – “Arta in strada!”, expozitii de pictura – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asoc. “Alexandru Lapusneanu” si Uniunea Artistilor Plastici Iasi
08.00-19.00: strada Lapusneanu – Manifestare interactiva “Mesteri si mestesuguri traditionale din Moldova” – Organizatori: Asoc. “Alexandru Lapusneanu”, Muzeul Etnografic al Moldovei, Asoc. “Contrafort”, Asoc. “ART – Mestesugurile Prutului” si Asoc. Mesterilor Populari din Moldova
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “(Re)cunoaste Iasul”, concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00-16.00: Primaria Municipiului Iasi – “Iasul tau”, concurs de fotografii – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-18.00: Galeriile “Al. Lapusneanu” – Expozitia de grup Dialog – Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Uniunea Artistilor Plastici Iasi
10.00-19.00: Str. Lapusneanu – Tirgul Colectionarilor – Organizator: Galeriile Grumazescu
10.00-14.00: Scoala “Al. Vlahuta” – “De la inima la inima”, activitati de colectare si distribuire de alimente si imbracaminte – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Al. Vlahuta”
10.00-18.00: Sala Coloanelor, Facultatea de Teologie Ortodoxa – Expozitie de Biblii si Liturghiere vechi – Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00-14.00: Catedrala Mitropolitana Iasi – “Bun venit, pelerini!” – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Vasile Conta” Iasi
10.00-18.00: Teatrul Luceafarul – Expozitie de arta plastica – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “G. Calinescu”
10.00-14.00: Grup Scolar C.F.R. – “Iasul vazut prin perspectiva personalitatilor de ieri si de azi”, montaj literar-artistic – Organizatori: ISJ Iasi, Grupul Scolar C.F.R.
10.00-14.00: Ateneul Tatarasi – Expozitie de fotografie “Iasul de ieri…Iasul de astazi” – Organizatori: ISJ Iasi, Liceul “Al.I.Cuza” Iasi
10.00-14.00: Catedrala Mitropolitana Iasi – “Bun venit, pelerini!” – Organizatori: ISJ Iasi, Scoala “Vasile Conta” Iasi
10.00-23.00: str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui – Tirgul de Toamna – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
10.00-23.00: Esplanada Halei Centrale – Sarbatoarea Vinului – Organizator: Primaria Municipiului Iasi
12.00: Catedrala Mitropolitana – “Credinta la batrini”, transportul persoanelor cu dizabilitati motorii la “Sf. Cuvioasa Parascheva” – Organizator: Fundatia Caritabila “Omenia”

2 Responses to “Program Sarbatorile Iasului (2008)”

  1. invatat o multime

  2. […] Traficul rutier la intrarea în Suceava este inchis pentru o luna || Program Sarbatorile Iasului (2008) […]